Darmowa dostawa od 400 zł

Tajemnice kaszy bulgur

W naszej ofercie pojawiła się właśnie pyszna nowość – kasza bulgur. Jest ona znana już przeszło od 4000 lat, a pierwsi na jej smaku i wartościach odżywczych dla organizmu poznali się mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Jest to w tym rejonie świata, zaraz obok ryżu, drugi podstawowy składnik ich diety. Poza smakiem cenią ją oni za pozytywny wpływ na serce czy nerwy. Jeśli więc jesteście jej ciekawi, to zapraszamy do lektury i oczywiście do wypróbowania jej w domu. Obiecujemy, że inspiracji na jej użycie na pewno u nas nie zabraknie.

Co to jest, ten bulgur?

Na początku naszej opowieści, warto wyjaśnić czym jest kasza bulgur. A mianowicie, jest to jedna z najstarszych kasz na świecie. Otrzymuje się ją poprzez ugotowanie, wysuszenie i zgniecenie ziaren pszenicy durum. Jest to jedna z najbardziej wartościowych odmian tej rośliny. Dzięki procesowi jakiemu jest poddawana w celu uzyskania kaszy, usuwane są z niej wszelkie otręby i zarodki pszennej. W literaturze naukowej często określana jest jako arabska pszenica. W swojej strukturze bulgur przypomina trochę kuskus, a ziarna charakteryzują się żółto – brązową barwą. Posiada ona też lekki zapach i smak orzechów.

Bulgur pod lupą.

Kasza to charakteryzuje się największą zawartością błonnika, pośród wszystkich kasz. Jest go ponad dwa razy więcej. Na 100 gramów przypada około 4,5 gramów błonnika. Mowa oczywiście już o postaci po ugotowaniu. Zawartość błonnika idzie też w parze z najmniejszą kalorycznością. Tutaj bulgur również wygrywa wśród swoich braci i sióstr.

Jak już wspominaliśmy jest ona dobra dla naszego układu sercowo – naczyniowego. Wszystko dzięki zawartości potasu, magnezu, wapnia i sodu. Wszystkie te 4 składniki sprawiają, że nasze serce lepiej pracuje. Potas bowiem, obniża ciśnienie krwi, wapń pomaga w odpowiednim skurczu serca. Magnez rozszerza tętnice, co pomaga uchronić nas przed zawałem. Sód wespół z potasem reguluje napięcie mięśniowe i wspomaga przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych.

Drugą pozytywną cechą tej kaszy jest jej wpływ na nasz stres. Zawiera ona witaminy z grupy B i wspomniany już magnez. Obydwa te składniki są bardzo potrzebne naszemu organizmowi, żeby utrzymać odpowiednią równowagę psychiczną. Dodatkowo Witamina B1 poprawia pamięć a Witamina B2 łagodzi bóle i zawroty głowy.

Bulgur to tez bardzo duża zawartość kwasu foliowego, który wspomaga kobiety podczas ciąży. Dlatego właśnie warto uwzględnić tą kasze w diecie, jeśli planujecie lub spodziewacie się obecnie potomstwa. Poza swoimi właściwościami odżywczymi ma też wiele walorów smakowych. Bulgur idealnie nadaje się do faszerowania np. warzyw czy mięs. Świetnie sprawdzi się w lekkich sałatkach i to zarówno ze słodkimi, jak i wytrwanymi dodatkami. Pomysłów na jej wykorzystanie jest wiele. My na pewno nie raz Wam jakieś podrzucimy. Jednak najważniejsze to, to żebyście jej spróbowali i sprawdzili, czy podbije Wasze serce i podniebienie, tak samo mocno jak podbiła nasze.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem