Darmowa dostawa od 400 zł

Sekrety serwety

Kolejny wpis z naszego cyklu savoir – vivre’u dedykujemy serwetkom. Oczywiście tym, które znajdziemy na stołach podczas oficjalnych przyjęć, czy spotkań towarzyskich. Każdy przecież niejednokrotnie zastanawiał się nad ich prawidłowym używaniem. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam nieco ogólne zasady, jakie obowiązują w serwetkowym świece.

Na dobry początek

Samo słowo „serwetka” pochodzi z języka francuskiego od słowa serviette, czyli ręcznik. Nie powinno Was zatem tak bardzo zdziwić jeśli wyjaśnimy, że pierwsze serwetki były właśnie rozmiarów ręcznika. Oczywiście miało to swoje praktyczne uzasadnienie. W tamtych czasach jadło się głównie rękami, więc rozmiar serwetki również musiał być do tego dostosowany.

Serwetkowe zasady

Płócienne serwetki zawsze umieszczamy po lewej stronie nakrycia. Mogą one również leżeć bezpośrednio na talerzu lub tuż nad nim. Nigdy jednak nie umieszczamy ich po prawej stronie. Podczas przyjęcia z kolei zawsze czekamy na to, aż gospodarz jako pierwszy użyje serwetki. Dopiero wtedy podnosimy swoją i rozkładamy ją na kolanach. A co jeśli nie ma gospodarza? Spokojnie, taką sytuacja również została przewidziana. Po serwetkę sięgamy wtedy dopiero w momencie, gdy przy stole zasiadły dwie lub trzy osoby.

Jak składać serwetkę

Jeśli trafiła nam się duża serwetka, to składamy ją na pół i kładziemy na kolanach zgięciem do siebie. Mniejszą serwetkę natomiast możemy całkowicie rozłożyć. Jeśli z kolei jesteśmy w

bardziej eleganckiej restauracji, pozwólmy żeby rozłożył nam ją kelner. Jest to w dobrym guście i zgodnie z obowiązującymi zasadami etykiety.

Koniec służby serwetki

Jeśli jeszcze jemy, jednak zmuszeni jesteśmy na chwilę odejść od stołu, serwetkę zostawiamy luźno złożoną na oparciu krzesła. Jeśli zaś skończyliśmy już jeść, jednak nie odchodzimy jeszcze od stołu, nie zdejmujemy serwetki z kolan. Możemy ją odłożyć dopiero wtedy, gdy odchodzimy na dobre od stołu. Wstając, łapiemy ją za środek i kładziemy po lewej stronie nakrycia.

Czego nie robić

Na pewno w złym guście jest zakładanie sobie serwetki pod brodę – ten przywilej zostawmy dla dzieci. Nie rozkładamy jej także zamaszystymi ruchami nad stołem. Nie używamy również serwetki jako chusteczki. Jeśli mamy do czynienia z papierowymi serwetkami, to pod żadnym pozorem nie zgniatamy ich w kuleczkę i nie kładziemy na stole.

Mamy nadzieję, że tych kilka zasad rozwiało Wasze wszelkie wątpliwości i przy kolejnej okazji towarzyskiej będziecie już wiedzieć co, jak i gdzie z tymi serwetkami robić :)

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem