Darmowa dostawa od 150 zł

Savoir-vivre – aperitif i jego odpowiednia organizacja ...

Umiejętność odpowiedniego przyjęcia gości to cecha, którą powinien odznaczać się każdy dobry gospodarz. Jednak od czego zacząć? Zasada jest prosta, przybyłych znajomych częstujemy najpierw czymś, co może zaostrzyć ich apetyt. Robi tak w zasadzie każdy, jednak nie każdy wie, że taki początek to właśnie aperitif. Może wyda Wam się to staromodne, jednak dbałość o pewne zasady i nazewnictwo czyni z nas osoby bardziej świadome. Warto więc o nich pamiętać.

Czym jest aperitif?

Samo słowo wywodzi się z języka francuskiego. Oznacza ono niskoprocentowy alkohol ziołowy. W dawnych czasach pito go zaraz po przybyciu gości, z reguły na stojąco i przed głównym posiłkiem. Nie bez przyczyny były to właśnie alkohole ziołowe. Miały one bowiem na celu pobudzić apetyt i zapewnić dobre trawienie przygotowanych potraw.

Aperitif dzisiaj

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmienia się również nasze podejście do pewnych spraw. Sama idea aperitifu też więc ewoluowała. Dzisiaj termin ten odnosi się do wszystkich napojów, które podajemy naszym gościom przed posiłkiem. Nie każdy przecież spożywa alkohol, warto więc zadbać o inne, równie ciekawe propozycje przed głównym daniem. Nie ma większego znaczenia, czy podawane przez nas trunki będą wykonywane pełni samodzielnie , czy zdecydujemy się na kupne specjały. My oczywiście rekomendujemy, abyście podali coś własnej roboty. To idealny sposób, aby miło zaskoczyć naszych znajomych i zdobyć ich uznanie. Jeśli chodzi o to, co wypada zaserwować, to zasada jest prosta.

Jako aperitif najczęściej powinno wybierać się cherry, porto, szampana, wytrawne wino, wermuty wytrawne lub finezyjne koktajle. Te ostatnie mogą być oczywiście bezalkoholowe. Warto też mieć pod ręką soki, najlepiej świeżo wyciskane, oraz słodkie napoje, wedle upodobań naszych gości.

Przekąski w towarzystwie

Poza samymi drinkami, nie możemy również zapomnieć o drobnych przekąskach. Warto poświęcić im trochę uwagi i przygotować małe, słone i wytrawne smakołyki. Dobrym pomysłem są np. koreczki albo własnoręcznie zrobione małe kanapeczki, modnie określane jako tartinietki. Na rynku dostępnych jest też wiele gotowych przystawek, np. nadziewane papryczki i oliwki. Można też pokroić na desce kilka różnych rodzajów sera i szynki o dobrej jakości. To, co podacie, zbuduje atmosferę przyjęcia, więc warto odpowiednio wcześnie to przemyśleć.

Jedna zasada jest jednak najważniejsza.. Wasi goście mają się czuć swobodnie i miło, nie narzucajcie więc zbyt sztywnego tonu imprezy. To się nigdy nie sprawdza – nawet przy najlepszych apertifie :)