Darmowa dostawa od 180 zł

Rzecz o ryżu

Kto z nas nie lubi ryżu. Wybieramy go zazwyczaj wtedy, gdy szukamy alternatywy Dla naszych rodzimych ziemniaków.. To dobre rozwiązanie, gdyż ryż stanowi bogate źródło błonnika, działającego na również na trawienie. Z kolei dzięki zawartości węglowodanów, daje on uczucie sytości na długi czas.. Przywędrował do nas oczywiście z Azji, gdzie uchodzi za symbol życia i stanowi podstawę większości dań. Jaki rodzaj najlepiej wybrać do naszych domów? Wszystko oczywiście zależy od potrzeb i tego, co zamierzamyprzygotować. Przygotowaliśmy mały poradnik na temat rodzajów ryżu i jego zastosowania w naszych kuchniach, który rozwieje wszystkie wątpliwości

- Basmati, określany jako „Książe ryżu”. Wszystko dzięki jego lekko orzechowemu aromatowi. Posiada smukłe i delikatne ziarna. Idealnie nadaje się do przygotowywania dań z kuchni hinduskiej. Będziedobrym uzupełnieniem ryb, drobiu czy mięsa.

- Brązowy ryż to z kolei ten, który jest najmniej przetworzony. Jego ziarna pokryte są łuską, co sprawia, że zachowują one więcej witamin i składników mineralnych. Ma lekko brązowe zabarwienie. Idealnie sprawdzi się w zestawieniu z warzywami korzeniowymi.

- Biały ryż jest pozbawiony łusek. Ma lekko słodkawy, delikatny posmak. Wyróżnia się tym, że nie skleja się po ugotowaniu. W zasadzie nie ma ograniczeń, co do jego stosowania, nadaje się do wszystkiego.Najlepiej będzie łączył się ze wszelkiego rodzaju sosami – głownie ze względu dużą sypkość.

- Ryż jaśminowy to odmiana wysokiej, jakości ryżu długo ziarnistego. Pochodzi z Tajlandii, a jego ziarna są śnieżnobiałe. Posiada lekki jaśminowy aromat i idealnie nadaje się do dań na słodko. Ciekawostką jest, że pierwotnie był podawany jedynie na królewskim dworze.

- Arborio i vialone to odmiany ryżu wyselekcjonowane przez Włochów. Są one średnioziarniste

i po gotowaniu stają się wilgotne oraz mają lekko kremową konsystencję. Właśnie te dwie cechy

sprawiają, że idealnie nadają się do risotto, paelli czy wszelkiego rodzaju zup. Powstaną z nich

też wspaniałe desery, np. Kaszka ryżowa.

 

- Karolina jest odmianą, która uprawiana jest na całym świecie. Wyróżnia się dość długimi ziarnamii puszystością. W smaku jest delikatna i nie posiada żadnych dodatkowych aromatów. Idealnie sprawdzi się ona w sałatkach, z rybami czy owocami morza.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy przewodnik pozwoli Wam od teraz dobierać odmianę ryżu do danej potrawy z większą świadomością – tak, aby uzyskać z niej jak najwięcej smaku i aromatu.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem