Darmowa dostawa od 400 zł

Rzecz o fasoli

Fasola - skarbnica zdrowia i smaku

Fasola większości z nas kojarzy się z zupą fasolową albo daniami kuchni meksykańskiej. Nie bez powodu, bo właśnie tam jest ona najchętniej wykorzystywana w przepisach. Wszelkiego rodzaju sałatki oraz wersje chili pochodzą właśnie z tamtych obszarów.

Jednak smak to nie jedyny powód, dla którego warto sięgać po fasolę w naszych kuchniach. Fasola to roślina strączkowa, która jest znana i ceniona od wieków. Jej uprawa rozpoczęła się już w starożytnym Egipcie, a w późniejszych wiekach rozprzestrzeniła się na cały świat.

Różnorodność fasoli

Na świecie istnieje około 400 gatunków fasoli. W Polsce najpopularniejsze to:

  • fasola czerwona - jest bogata w białko, błonnik, potas, magnez i witaminę B1. Ma łagodny smak i jest idealna do zup, sałatek i sosów.
  • fasola biała - jest również bogata w białko, błonnik i potas. Ma neutralny smak i jest chętnie wykorzystywana w kuchni meksykańskiej.
  • fasola Jaś - jest bogata w białko, błonnik, potas i magnez. Ma delikatny smak i jest idealna do zup, sałatek i gulaszów.

Jednak istnieją również fasole beżowe z ciemnymi centkami (pinto), zielone drobne (flageolet), czarne, czy choćby różowe zwane nerkowymi. Jedno mają wspólne a mianowicie dużą zawartość białka roślinnego. Dodatkowo są one bogate w potas, wapń i fosfor. Nie zawierają sodu. Oczywiście niektóre gatunki posiadają dodatkowe właściwości, jak np. kwas foliowy, który znajdziecie w takich odmianach jak mung czy pinto.

Historia fasoli

Fasola jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Jej uprawa rozpoczęła się już w starożytnym Egipcie, około 7000 lat temu. W późniejszych wiekach fasola rozprzestrzeniła się na cały świat i stała się jednym z podstawowych składników diety wielu kultur.

Statystyki spożywania fasoli

Fasola jest jednym z najpopularniejszych warzyw strączkowych na świecie. Według danych z 2022 roku, najwięcej fasoli spożywa się w Meksyku, Brazylii i Chinach. W Polsce spożycie fasoli jest stosunkowo niskie, ale w ostatnich latach rośnie zainteresowanie tym warzywem.

Właściwości zdrowotne fasoli

Fasola jest cennym źródłem białka, błonnika, potasu, magnezu i witamin z grupy B. Białko fasoli jest łatwo przyswajalne przez organizm i stanowi doskonałą alternatywę dla białka zwierzęcego. Błonnik zawarty w fasoli pomaga regulować pracę jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi. Potas reguluje ciśnienie krwi, a magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego metabolizmu i funkcjonowania układu nerwowego.

Jak już pisaliśmy wcześniej, fasola to bogate źródło witamin z grupy B. Dotyczy to zwłaszcza witaminy B1, inaczej zwanej tiaminą, która wspomaga naszą pamięć i wykazuje działanie antydepresyjne. Warto więc wzbogacić o nią naszą dietę, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwiej popadamy w melancholijny nastrój.

Fasola w diecie - podstawy kulinarne

Mimo wielu właściwości dobrze wpływających na nasz organizm, wiele osób boi się fasoli ze względu na możliwość wystąpienia sensacji żołądkowo-jelitowych. Fasola może powodować wzdęcia i gazy u niektórych osób. W przypadku osób, które mają problemy z układem pokarmowym, zaleca się spożywanie fasoli w umiarkowanych ilościach.

Faktycznie fasola nie jest lekkostrawna, jednak można uniknąć nieprzyjemnych skutków, jeśli wie się, jak ją odpowiednio przyrządzić.

Przede wszystkim fasolę należy wypłukać przed gotowaniem i moczyć ją przynajmniej przez noc, kilkakrotnie zmieniając wodę. Przed porządnym jej ugotowaniem warto ją sparzyć wrzątkiem, a następnie wypłukać jeszcze raz pod bieżącą wodą. Fasolę gotujcie również bez przykrycia, pozwoli to na ulotnienie się ewentualnych szkodliwych związków. Gotową ugotowaną fasolę można spokojnie jeść samą, jednak najlepiej sprawdzi się ona w zupach, sałatkach czy jako składnik pasztetu wegetariańskiego. Do tego ostatniego nadaje się idealnie, gdyż zblendowana fasola z dodatkiem przypraw i jajka idealnie się połączy i stworzy zwartą konsystencję pasztetu.

Fasola jest doskonałym dodatkiem do diety osób dbających o zdrowie. Jest niskokaloryczna i bogata w składniki odżywcze. Fasola może być stosowana w wielu różnych potrawach, takich jak zupy, sałatki, gulasze, chili, pasztety i dania główne.

 

Fasola - wartościowy składnik w każdej kuchni

Fasola to wartościowy składnik diety, który jest bogaty w składniki odżywcze. Jest doskonałym źródłem białka, błonnika, potasu, magnezu i witamin z grupy B. Fasola może być stosowana w wielu różnych potrawach, dzięki czemu jest to bardzo uniwersalny produkt. Możliwości jej wykorzystania w kuchni jest wiele, a jedyne co może ograniczyć, to Wasza kreatywność kulinarna. Spróbujcie, a na pewno wyczarujecie wspaniałe dania, pełne smaku.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem