Darmowa dostawa od 400 zł

Ryż łączy kultury

Ryż to chyba jedna z najbardziej rozprzestrzenionych roślin na świecie. Mowa tutaj oczywiście o jego użyciu, nie produkcji, bo w tej zawsze królować będą kraje azjatyckie. Jednak nie ma chyba innego składnika dań, który w zasadzie w każdej kulturze miałby swoje miejsce w menu. Weźmy choćby Hiszpanię, w której jest to podstawowy składnik narodowego dania, czyli paelli. Długo gotowany z dodatkiem owoców morza i warzyw, wydobywa z dania niezwykłe aromaty.

Kolejnym krajem, w którym ryż stanowi składnik jednego ze sztandarowych dań, są Włochy. Przecież to właśnie risotto, jest jednym z najbardziej znanych przysmaków, zaraz po daniach makaronowych, pochodzących z Półwyspu Apenińskiego. Można je przyrządzać z dodatkiem grzybów, owoców morza czy też z mięsem. Możliwości jest wiele, jednak o jednym składników nie można zapomnieć. A mowa właśnie o ryżu.

Nie można też zapomnieć o Chinach, bo to przecież właśnie tutaj narodziła się tradycja spożywania ryżu. Dla Chińczyków ryż to symbol życia. Zakorzenienie tego składnika dań w tej kulturze jest tak ogromne, że istnieje wiele powiedzeń z nim związanych. Na przykład, jeśli straci się pracę, to mówi się „potłukła jej się miseczka na ryż”. Wielkim nietaktem jest też zostawić choćby jedno niezjedzone ziarnko ryżu, jeśli jesteśmy w gościach. Wierzy się, że ryż poznaliśmy dzięki psu. Działo się to bardzo dawno temu, gdy w Chinach ulewy zniszczyły wszystkie uprawy. Ludzie polowali więc na wszystko co żyło, żeby się posilić. Jednak pewnego dnia podbiegł do nich dziki pies, który na ogonie miał przyczepionych kilka ziarenek ryżu. Zaciekawieni ludzie zebrali je i zasiali. I tak powstała pierwsza uprawa ryżu. Oczywiście z wdzięczności oszczędzono psa.

W naszej, polskiej kuchni, ryż też znalazł dla siebie miejsce. Dodaje się go do farszu na gołąbki, a do dnia dzisiejszego ludzie toczą spory, czy nasza tradycyjna pomidorowa lepiej smakuje z makaronem czy ryżem. My oczywiście opowiemy się za ryżem, bo kilka jego odmian znajdziecie w naszej ofercie. Jakkolwiek by nie patrzeć, ryż towarzyszy nam od wieków. Dotarł on nawet do krajów Ameryki Południowej i Północnej. Jest w zasadzie obecny w każdym zakątku świata. Chętnie go jemy, bo jest zdrowy i sycący, a dania z nim przygotowane smakują pysznie. Dlatego mamy nadzieję, że będzie z nami jeszcze długo, a zmieniające się warunki klimatyczne nie spowodują, że kiedyś zniknie z naszego menu.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem