Darmowa dostawa od 180 zł

Kasza kuskus dla szczęścia i bogactwa

Kuskus to jedna z najstarszych znanych kasz. Jej historia sięga aż 3000 lat p.n.e., kiedy to Berberowie wprowadzili ją do diety egipskich faraonów.

Na początku kuskus przyrządzano z ziaren prosa, które były poddawane obróbce parowej. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego pszenicę durum, która jest bogatsza w białko i błonnik.

Kuskus jest bardzo popularny w krajach Maghrebu, czyli w Maroku, Algierii, Tunezji i Libii. Jest tam uważany za podstawowy produkt spożywczy.

W Europie kuskus pojawił się w XVII wieku, kiedy to został przywieziony do Brazylii przez Portugalczyków. W XIX wieku rozpowszechnił się we Francji, gdzie zachwycił się nim po podboju Algierii.

 

Kuskus i jego zwartość

Kuskus jest robiony z twardej pszenicy tzw. durum. Zawiera ona więcej białka niż jej miękka siostra, dzięki czemu w 100 gramach owej kaszy znajduje się go aż 13 gram. Kuskus nie zawiera cholesterolu i jest dobrym źródłem żelaza. Jeśli chcemy zwiększyć jego przyswajalność, warto go połączyć z produktami bogatymi w witaminę C, np. z brokułem.

 

Cudowny Marokański Kuskus

Maroko to miejsce, gdzie kuskus cieszy się największą popularnością i jest uznawany za danie narodowe. Podawany na ogromnych talerzach, często układany jest w piramidę, otaczającą aromatyczny gulasz. Tradycyjnie podaje się go z sosem, spożywając wspólnie z jednego talerza. W kulturze marokańskiej spożywanie kuskusu podczas ważnych rodzinnych wydarzeń, ceremonii czy świąt jest praktykowane od pokoleń.

 

Kasza kuskus podawana z warzywami i pieczonym łososiem  

 

Symbol szczęścia i bogactwa

W kulturze muzułmańskiej ta kasza uznawana jest za symbol otwartości na ludzi i wspólnoty. Świadczy o tym również sposób, w jaki jest ona spożywana. Kuskus jest obecny podczas wszystkich ważnych świąt rodzinnych i ceremonii, takich jak śluby czy pogrzeby. Stanowi on zawsze honorowy punkt uczty.

   

  Uniwersalność Kuskusu

  Kuskus jest wszechstronny, doskonale sprawdzający się w daniach zarówno słodkich, jak i słonych. Jego różnorodne zastosowania sprawiają, że warto mieć go w domowej spiżarni. Pozwala na kreatywne eksperymentowanie i tworzenie unikatowych połączeń smakowych. Koniecznie dajcie mu szansę w swojej kuchni – możliwości są nieograniczone!

   

  Ciekawostki o kuskusie

  • Kuskus jest uważany za produkt bardzo zdrowy. Jest bogaty w błonnik, który wspomaga trawienie. Zawiera również białko, węglowodany i witaminy z grupy B.
  • Kuskus jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Wystarczy zalać go gorącą wodą lub bulionem i odstawić na kilka minut.
  • Kuskus można podawać z różnymi dodatkami, np. z mięsem, warzywami, sosami lub rybami.

  Zostaw komentarz

  Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem