Darmowa dostawa od 150 zł

Kuskus dla szczęścia i bogactwa

Kuskus to nic innego jak drobna kasza, którą na początku przyrządzano z ziaren prosa. Obecnie od jakiegoś już czasu robi się ją z pszenicy. Swoją historię kuskus rozpoczął około 3000lat p.n.e., kiedy to Erberowie wprowadzili go do diety egipskich faraonów. Najwięcej jadało się go w Maroku, Algierii, Tunezji czy Libii. Dopiero w XVII wieku został przywieziony do Brazylii, gdzie również bardzo szybko zdobył popularność. W Europie rozpowszechnił się dzięki Francuzom, którzy w XIX wieku po podboju Algierii, zachwycili się nim i rozpowszechnili w swoim kraju.

Kuskus i jego zwartość

Kuskus jest robiony z twardej pszenicy tzw. durum. Zawiera ona więcej białka niż jej miękka siostra, dzięki czemu w 100 gramach owej kaszy znajduje się go aż 13 gram. Kuskus nie zawiera cholesterolu i jest dobrym źródłem żelaza. Jeśli chcemy zwiększyć jego przyswajalność, warto go połączyć z produktami bogatymi w witaminę C, np. z brokułem.

Dobro z Maroka

Największą popularnością kuskus cieszy się w Maroku. To właśnie w tym kraju jest on uznawany za potrawę narodową. Podaje się go na ogromnych talerzach. Bardzo często usypany jest on w piramidę, dookoła której układany jest gulasz. Kaszę polewa się również sosem. Zgodnie z tradycją, cała rodzina je z jednego talerza. Najczęściej spożywa się to danie używając trzech palców, jednak tylko prawej ręki. W kulturze marokańskiej uważa się, że lewa ręka jest nieczysta.

Symbol szczęścia i bogactwa

W kulturze muzułmańskiej ta kasza uznawana jest za symbol otwartości na ludzi i wspólnoty. Świadczy o tym również sposób, w jaki jest ona spożywana. Kuskus jest obecny podczas wszystkich ważnych świąt rodzinnych i ceremonii, takich jak śluby czy pogrzeby. Stanowi on zawsze honorowy punkt uczty.

Kasza ta nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i słonych. Możliwości jej łączenia jest wiele, dlatego warto zadbać o jej obecność w naszych domowych spiżarniach. Możecie z nią eksperymentować i łączyć ją w dowolny sposób. Koniecznie wypróbujcie.