Darmowa dostawa od 400 zł

Jak poprawić działanie naszego mózgu?

Chętnie dbamy o naszą formę fizyczną. Pakujemy na siłowni, przygotowujemy się do maratonów czy chodzimy na zajęcia popularnego ostatnio CrossFitu. Jednak w tym wszystkim zapominamy trochę, że nasz mózg też potrzebuje odpowiedniej diety i ćwiczeń, żeby dobrze funkcjonować. Bo przecież co nam po pięknym wyglądzie, jeśli w rozmowie nie będziemy w stanie zaskoczyć naszych rozmówców elokwencją i kreatywnością. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy podrzucić Wam dzisiaj kilka pomysłów na to, jak trenować nasz mózg i odpowiednio go dokarmić.

Zacznijmy jednak od jedzenia, bo to właśnie odpowiednie składniki mineralne dostarczone do mózgu sprawią, że łatwiej będzie rozwijać go za pomocą ćwiczeń. Takich produktów, które warto uwzględnić w naszej diecie, jest kilka. W zasadzie wszystkie są bogate w antyoksydanty, które pozwalają wiązać atomy tlenu, odpowiedzialne za starzenie się naszych komórek i tkanek. Dodatkowo zawierają składniki odżywcze i witaminy dobre dla mózgu. Mowa tutaj o:

- jabłkach

- awokado

- bananach

- jagodach

- brokułach, szpinaku, kapuście - płatkach owsianych

- łososiu

- jajkach

Nie musicie zmieniać swoich nawyków żywieniowych. Po prostu dodajcie do potraw te produkty. Nasz mózg to w większości woda i tłuszcz. Najważniejsze dla niego to właśnie dostarczanie odpowiednich tłuszczów. Mowa o tych nienasyconych. Pomagają one tworzyć mielinę, czyli powłokę neuronów. Odżywiają je i przyśpieszają przewodzenie impulsów. Nasz organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować, dlatego potrzebuje pomocy. Żeby to zrobić warto uwzględnić w diecie pestki dyni, pestki słonecznika, orzechy i ryby, szczególnie te tłuste.

Kolejnym elementem, o którym musisz pamiętać, to odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda transportuje tlen, który jest niezbędny do funkcjonowania naszej głowy. Jednak pozostaje pytanie, ile należy pić. Tutaj damy Wam pewną podpowiedź. Dzienne zapotrzebowanie Twojego organizmu na wodę, to Twoja waga podzielona przez 11. W taki właśnie sposób ustalisz, ile dokładnie szklanek wody powinieneś wypijać w ciągu dnia.

Kończąc temat jedzenia podpowiemy Wam, że mózg do działania potrzebuje energii. Tę natomiast czerpie głównie z cukrów. Nie myślcie sobie, że zjedzenie kilku słodkich batonów pomoże. Wręcz odwrotnie. Organizm zbombardowany taką ilością słodkiego szybko ten cukier niweluje powodując duży spadek jego poziomu we krwi. To natomiast przekłada się na spadek koncentracji i obniżenie zdolności uczenia się czy zapamiętywania. Lepiej więc zjeść porządny posiłek składający się z węglowodanów, złożonych np. z kaszy gryczanej z dodatkiem brokułów i szpinaku. Na pewno wyjdzie to Wam na zdrowie.

Jeśli dietę już mamy opanowaną, to teraz czas na trening naszych zwoi mózgowych. Tutaj będzie krótko. Mianowicie nie możecie pozwolić na to, żeby Wasz rozum się rozleniwiał. Nie chodzi tutaj o nic nieprzyjemnego. Spokojnie, nie musicie cały czas wkuwać czy rozwiązywać trudne zagadki logiczne. W tym celu wystarczy kilka, raczej przyjemnych, aktywności. Zaliczyć do nic można np.:

- lekcje tańca

- naukę gry na instrumencie muzycznym - jogę lub tai-chi

- czytanie

- naukę języka obcego

- grę w szachy

- układanie puzzli

- gry planszowe

- układanie kostki Rubika

Takich czynności jest oczywiście więcej. Wszystkie aktywności, z których nasz mózg z jednej strony czerpie przyjemność, a z drugiej jest zmuszony do koncentracji i myślenia, będą jak znalazł. Dlatego następnym razem zamiast znowu spędzić wieczór przed telewizorem, pograjcie w grę planszową lub poczytajcie ciekawą książkę. W ten sposób na pewno sprawicie, że Wasze głowy będą zawsze pracowały sprawnie.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem