Darmowa dostawa od 400 zł

Domowy zielnik – jak go zrobić i o niego dbać? ...

Świeże zioła są bardziej aromatyczne i nadają potrawom znacznie lepszego smaku. Jednak zamiast je kupować w sklepach, może warto zrobić sobie w domu taki zielnik. Nie jest to nic trudnego, a poza tym, że idealnie wzmocnią one smak potraw, będą jeszcze pięknie wyglądać. Tylko jak się do tego zabrać?

Przygotowanie gruntu.

Na początek warto wybrać się do pobliskiego sklepu ogrodniczego lub marketu budowalnego. Obejrzyjcie sobie doniczki lub specjalne półki na domowe zielniki. Możecie się zdecydować na postawienie doniczek po prostu na oknie lub np. stworzyć doniczki z europalet, które zawiesicie na ścianach. Kupcie wtedy specjalne gliniane doniczki, które łatwo da się przewiercić i w ten sposób przymocować do ściany. Na pewno będzie to piękna ozdoba dla Waszej kuchni. Pamiętajcie tylko, żeby wieszać je w nasłonecznionej części kuchni, bo zioła lubią dopływ światła.

Kiedy będziecie mieli już wybrane doniczki i całą aranżację, czas kupić ziemię i nasionka. Dostaniecie je zarówno w marketach, i to nie tylko budowalnych, jak i na straganach. Właśnie w tym czasie roku, w którym się znajdujemy, znalezienie nasion naszych ulubionych ziół nie powinno być problemem.

Czas sadzenia.

Gdy już wszystko macie i wrócicie do domu, czas zabrać się do działania. Najpierw przymocujcie doniczki do ścian lub rozstawcie je na wybranym miejscu. Następnie wsypcie ziemię i zasiejcie ziarenka. Sugerujemy, żeby siać po dwie doniczki jednego zioła. Zwiększa to Wasze szanse, że któraś z nich wyrośnie. Gdy ten etap już za sobą macie, czas podlewać zioła regularnie i czekać na pierwsze listki.

Codzienna pielęgnacja.

Gdy zioła już Wam wyrosną, dbajcie o nie. Jeśli zobaczycie, że zaczynają blednąć, to znaczy, że znajdują się w zbyt dużym słońcu. Przenieście je wtedy do bardziej zacienionego miejsca lub osłońcie na kilka dni, żeby mogły odzyskać swój zielony kolor.

Pamiętajcie, żeby zioła zrywać od góry, nie od dołu. I nigdy nie wyrywajcie ich z korzeniami. Nawet jeśli całkiem ogołocicie krzaczek, nie martwcie się, regularnie podlewane i otoczone miłością, odrosną. Obserwujcie zioła i cieszcie się ich smakiem i zapachem. Polecamy też cały czas szukać informacji o tym, jak uprawiać ich konkretne odmiany. A przede wszystkim używajcie ich w Waszych daniach. Dodawajcie do ryżu, kaszy, fasoli czy jakichkolwiek produktów. Zioła wspomagają nasze zdrowie i dodają smaku daniom. Dlatego warto mieć je w swoim domu.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem