Darmowa dostawa od 400 zł

Dieta dla ucznia

Rok szkolny właśnie rusza, warto więc pomyśleć o tym, jak wspomóc nasze pociechy w tym, żeby zawsze miały energię i zapał do nauki. Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę, jest na pewno dieta naszych dzieci. Powinna ona być bogata w składniki odżywcze, gdyż jest to ważny element sprzyjający prawidłowemu rozwojowi intelektualnemu. Dobrze zbilansowana dieta na pewno pomoże w zapobieganiu chorobom i zwiększeniu koncentracji u najmłodszych. Warto więc poświęcić trochę czasu na to, żeby przygotować odpowiedni plan żywieniowy na cały rok szkolny. Oczywiście nie zostawimy Was z tym samych i podrzucimy kilka rad, które pomogą i Wam i Waszym dzieciom.
Przede wszystkim zacznijcie od siebie. Jeśli Wasze dzieci widzą, że Wy nie odżywiacie się prawidłowo, to też nie będą chciały np. zjeść tego przysłowiowego groszku. Przykład idzie od góry, nie możecie więc wymagać od nich, żeby jadły zdrowo, jeśli sami opychacie się fast foodami. Drugim bardzo ważnym elementem jest aktywność fizyczna. Dbajcie o to, żeby Wasze dzieci się ruszały. Możecie np. robić to razem. Wybierzcie się wspólnie np. na spacer albo pograć w piłkę na pobliskim boisku. Będzie to super spędzony czas razem, a przy okazji aktywnie.
Planując dietę dla naszych przyszłych geniuszy, pamiętajcie o jednej podstawowej zasadzie. Musi ona dostarczać odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Jeśli tak się nie stanie, to dziecko może być ociężałe lub po prostu nie mieć siły na wysiłek umysłowy i fizyczny, jaki został przed nim postawiony. W swoim planowaniu weźcie pod uwagę przede wszystkim:
- Zróżnicowanie posiłków. Nie mogą one być nudne i powtarzalne. Grozi to zarówno znudzeniem ze strony dzieci, ale też z czasem niedoborem odpowiednich substancji odżywczych.
- Dopasowanie ilości do aktywności dziecka. Warto tutaj skonsultować się z dietetykiem, który dokładnie powie Wam, ile kalorii dziennie potrzebuje Wasza pociecha. Dopasuje to, do jego aktywności fizycznej i umysłowej.
- Uwzględnijcie w diecie produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Skupcie się np. na płatkach owsianych, kaszach czy ryżu. Tych produktów na pewno nie powinno zabraknąć w menu dziecka.
- Ograniczcie cukier, sól i tłuszcz zwierzęcy. 
- Dostarczajcie dziecku właściwą ilość białka, które w okresie szkolnym jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju.
- Dbajcie o regularność posiłków swoich dzieci. Nie zapominajcie o przygotowaniu im drugiego śniadania i nie dawajcie im pieniędzy na jedzenie, żeby same podejmowały decyzje żywieniowe. Jak wiadomo, na pewno podejmą złe i zapchają się słodkimi bułkami.
- Unikajcie śmieciowego jedzenia. Oczywiście raz na jakiś czas można się wybrać do sieciówki z jedzeniem. Jednak niech to będzie nagroda za dobre wyniki w nauce i prawidłowe jedzenie, a nie codzienność.
Wiadomo, że nauczenie dzieci właściwych nawyków nie jest łatwe. Jednak jeśli podejdziecie do tematu rozważnie i sami też zmienicie swoje nawyki, to wspólnie uda Wam się żyć zdrowiej, a co za tym idzie produktywniej. 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem