Darmowa dostawa od 400 zł

Biegaczu – 90% sukcesu leży w twojej diecie

Bieganie to sport, który wymaga bardzo dużo energii. Ta z kolei bierze się w naszym organizmie głównie z pożywienia. Dlatego, żeby trening i bieganie były efektywne, przede wszystkim warto zadbać o to, co, kiedy i jak jemy. Bez tego po prostu się nie da biegać prawidłowo i bez ryzyka wyrządzenia sobie krzywdy. Jednak jak, taka dieta biegacza, wyglądać powinna?

Kilka podstawowych przykazań.

Jak przy każdej aktywności fizycznej, tak też i przy bieganiu, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Można to nazwać swoistego rodzaju dekalogiem biegacza. Przede wszystkim więc:

– unikaj produktów mocno przetworzonych, które mają w sobie sporą dawkę cukru

– nie pij gazowanych i kolorowych napojów, przeżuć się na wodę

– jedz małe porcje, ale często

– jedz zróżnicowane posiłki, które będą bogate w witaminy i minerały

Gdy już te 4 punkty wejdą Ci w nawyk, wtedy na pewno będziesz mógł się cieszyć wszystkimi urokami, jakie niesie ze sobą bieganie.

Trzeba jeść, ale co?

No właśnie, wspomnieliśmy o tym, że ważne jest regularne spożywanie posiłków. Jednak jakie produkty powinniśmy w nich uwzględniać, jeśli lubimy wymęczyć nasze mięśnie nóg. ?Przede wszystkim postawcie na produkty zbożowe. Mowa tutaj o kaszach, ryżu, pełnoziarnistym pieczywie czy makaronie. Jest to bowiem źródło natychmiastowej energii, hamują uczucie głodu i dostarczają do naszych mięśni glikogen. Produkty z tej grupy powinny zajmować około 60% spożywanych przez nas w ciągu dnia pokarmów.

Kolejnym produktami ważnymi dla biegający powinny być owoce i warzywa. Zawierają one przecież sporą dawkę witamin. Jeśli chodzi o owoce, to dla biegaczy najlepsze będą cytrusy typu kiwi czy pomarańcze oraz banany, mango i jagody. Z warzyw najlepiej sprawdzą się natomiast szpinak, brokuły, kabaczek, papryka oraz sałata. Zarówno owoce i warzywa powinniście spożywa w ilości od 2 do 4 sztuk dziennie.

W Waszej diecie nie powinno też zabraknąć białka, które zawiera niezbędne do regeneracji aminokwasy. Tego typu białko najlepiej znaleźć w rybach, mięsie kurczaka, orzechach, fasoli, jajkach czy tofu. Innym, wydawałoby się podobnym produktem są wyroby mleczne. Warto wypijać 1-2 szklanki mleka dziennie lub zjeść około 40 gramów sera. Produkty mleczne pomagają budować nasze kości, a te na pewno nam się przydadzą podczas biegania.

Na koniec coś, czego większość biegaczy unika, czyli tłuszcze. A to błąd. W zdrowych ilościach dostarczą nam one bowiem ważnych dla naszego organizmu kwasów omega i dodatkowo pomogą chronić nasz system odpornościowy. Te dobre tłuszcze dostarczymy naszemu ciału poprzez uwzględnienie w diecie takich produktów jak np. tuńczyk, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy awokado i migdały.

Jak widzicie z takiej ilości dozwolonych produktów, naprawdę można przygotować wiele ciekawych posiłków. My w naszych przepisach, które możecie znaleźć na naszej stronie, również stawiamy na zdrowe i zbilansowane receptury, a wiele z wymienionych produktów obowiązkowych dla biegaczy posiadamy w naszej ofercie. Dlatego serdecznie Was zapraszamy do ich sprawdzenia i wszystkim zapalonym biegaczom życzmy samych sukcesów i wielkiej przyjemności z biegania.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem